IR swimming sweeps tri-meet, boys stay undefeated


Coastal Point • Shaun M. Lambert: IR junior Brian Meadows competes in a backstroke event at Sussex Academy on Tuesday.Coastal Point • Shaun M. Lambert: IR junior Brian Meadows competes in a backstroke event at Sussex Academy on Tuesday.The Indian River High School swim team came out on top after a tri-meet held at Sussex Academy on Tuesday, Jan. 24, with the Indians coasting to wins over both Seaford and Virginia’s Nandua.

Coming off a 90-80 win over Sussex Tech on Thursday, Jan. 19, the boys’ team stayed undefeated and moved to 8-0 with a 67-21 non-conference win over Nandua and 81-15 division win over the Blue Jays.

The boys swept the meet with first-place finishes across the board, with junior John Kohr taking first in both the 50 and 100 freestyle, junior Blake Shuart taking the top spot in the 100 butterfly and 100 backstroke, sophomore Dylan Tuttle winning the 100 breaststroke, sophomore Michael Barnes earning first in the 500 freestyle and 200 IM, and sophomore Max Kohr taking first in the 200 freestyle.

The boys’ squad improved to 4-0 in the division with the win over Seaford.

The girls’ team improved to 4-4 overall with a 54-39 win over Nandua and 2-2 in the Henlopen South with a 69-25 win over Seaford.

First-place finishes for the girls included senior Erin Haden taking first in the 50 freestyle, sophomore Sarah Roehl placing first in the 200 freestyle, and sophomore Grace Fuhrman taking the 100 backstroke.

Up next, the Indians were set to take on Stephen Decatur and Delmarva Christian in another tri-meet, scheduled for Tuesday, Jan. 31, at 5:45 p.m. That meet will once again be held at Sussex Academy, as will the rest of the team’s home meets for the 2016-2017 season.

Boys results:

200 Medley Relay: M. Barnes, D. Tuttle, B. Shuart, J. Kohr (IR) — 1:56.71

200 Freestyle: M. Kohr (IR) — 2:13.05

200 Individual Medley: M. Barnes (IR) — 2:27.47

50 Freestyle: J. Kohr (IR) — 24.84

100 Butterfly: B. Shuart (IR) — 1:00.22

100 Freestyle: J. Kohr (IR) — 57.38

500 Freestyle: M. Barnes (IR) 6:00.55

200 Free Relay: G. Bomhardt, M. McGee, J.Kohr, M.Kohr — 1:45.81

100 Backstroke: B. Shuart (IR) — 1:04.10

100 Breaststroke: D. Tuttle (IR) — 1:13.93

400 Free Relay: B. Shuart, M.Kohr, M.Barnes, M. McGee — 4:03.97

Girls results:

200 Medley Relay: S. Roehl, L. Grow, M. Burke, E. Haden (IR) — 2:10.13

200 Freestyle: S. Roehl (IR) — 2:31.16

200 Individual Medley: Johnson (Nandua) — 2:24.14

50 Freestyle: E. Haden (IR) — 29.50

100 Butterfly: Johnson (Nandua) — 1:03.04

100 Freestyle: Lucy (Nandua) — 1:01.41

500 Freestyle: Cotten (Seaford) — 5:43.27

100 Backstroke: G. Furman (IR) — 1:19.59

100 Breaststroke: Lucy (Nandua) — 1:15.93

400 Free Relay: M. Burke, E. Haden, S. Roehl, L. Grow (IR) — 4:33.90