Henlopen Conference Championships results (swimming)


The Lake Forest Aquatics Center played host the Henlopen Conference Championships for both boys and girls swimming on Saturday, Feb. 12, with ten teams showing up to compete. North Division Champion Cape Henlopen took the conference titles for both boys and girls, and was also responsible for setting two new HAC records.

Cape senior Jack Weeks set a new conference record in the 100-meter backstroke with a first-place time of 58.26, and the Cape girls relay team of juniors Sarah Hyde, Amelia Neigh-Johnson, Sarah Rambo, and Molly Weeks, set a new HAC record when they clocked in at 1:55.29 during the 200-meter freestyle.

Indian River senior Mason Sanders was named Henlopen Conference Outstanding Swimmer of the Year for the boys, with Sussex Tech junior Hannah Venables taking the honor for girls, and Caesar Rodney head coach Maureen VanOrman being named HAC Coach of the Year for both boys and girls.

Total points (boys)

1. Cape Henlopen (281)**

2. Sussex Tech (264)

3. Caesar Rodney (227)

4. Indian River (118)*

5. Sussex Academy (83)

6. Dover (80)

7. Milford (74)

8. Sussex Central (32)

9. Seaford (10)

10. Lake Forest (1)

** Conference champion, North champion

* South champion

Total points (girls)

1. Cape Henlopen (303)**

2. Sussex Tech (228)

3. Indian River (131)*

4. Milford (126)*

5. Caesar Rodney (121)

6. Sussex Academy (107)

7. Dover (97)

8. Lake Forest (27)

9. Seaford (24)

10. Sussex Central (6)

** Conference champion, North champion

* South champion

Boys’ 200-Meter Relay

1. Cape Henlopen (J.Weeks, M.Schrock, R.Brokaw, C.Conrad) — 2:02.19

2. Sussex Tech (A.Monaco, D.Taylor, J.Lee, J.Kimmey) — 2:04.48

3. Caesar Rodney (T.Pomatto, A.Chen, M.Sewell, F.Tamesis) — 2:09.73

4. Sussex Academy (C.Shawver, C.Smith, G.Gonzalez, C.Davis) — 2:16.15

5. Milford (R.Mackesey, S.Davis, N.Hall, B.Sobota) — 2:16.64

Boys’ 200-Meter Freestyle

1. Richard Brokaw (Cape) — 2:19.10

2. Garrett Richardson (Sussex Tech) — 2:19.15

3. Michael Schrock (Cape) — 2:22.32

4. Justin Alloway (Sussex Tech) — 2:23.90

5. James Heid (Cape) — 2:32.22

Boys’ 200-Meter IM

1. Andrew Chen (CR) — 2:31.01

2. Gabe Gonzalez (Sussex Academy) — 2:31.71

3. Dylan Taylor (Sussex Tech) — 2:38.81

4. Francis Tamesis (CR) — 2:39.97

5. Joshua Toback (Cape) — 2:44.76

Boys’ 50-Meter Freestyle

1. Mason Sanders (IR) — 25.23*

2. Alec Hochrein (Cape) — 25.58

3. Michael Straker (Dover) — 25.89

4. Nik Hartmann (CR) — 26.17

5. Christian Cosden (CR) — 26.91

*Indian River High School record

Boys’ 100-Meter Butterfly

1. Jack Weeks (Cape) — 58.26*

2. Gabe Gonzalez (Sussex Academy) — 1:08.08

3. Dylan Taylor (Sussex Tech) — 1:08.92

4. Michael Straker (Dover) — 1:09.26

5. Max Sewell (CR) — 1:11.05

*Henlopen Conference record

Boys’ 100-Meter Freestyle

1. Mason Sanders (IR) — 55.62

2. Alec Hochrein (Cape) — 56.60

3. Nick Hartmann (CR) — 57.67

4. Tommy Pomatto (CR) — 1:01.15

5. Cooper Shawver (Sussex Academy) — 1:01.52

Boys’ 400-Meter Fresstyle

1. Max Sewell (CR) — 4:53.42

2. Joshua Toback (Cape) — 5:00.98

3. Ryan Bixler (Cape) — 5:04.50

4. Patrick Dopler (Sussex Tech) — 5:28.77

5. Brendan Doherty (Sussex Tech) — 5:33.77

Boys’ 200-Meter Freestyle Relay

1. Cape Henlopen (J.Weeks, C.Conrad, W.Geppert, A.Hochrein) — 1:45.94

2. Caesar Rodney (C.Cosden, A.Harfield, N.Hartmann, F.Tamesis) — 1:47.13

3. Dover (C.Valenti, S. Valenti, M.Straker, J.Kramer) — 1:49.06

4. Sussex Tech (G.Richardson, J.Kimmey, B.McGowan, J.Hinds) — 1:49.95

5. Indian River (M.Sanders, M.Barnes, M.Kohr, A.Scalard) — 1:52.46

Boys’ 200-Meter Freestyle Relay

1. Cape Henlopen (J.Weeks, C.Conrad, W.Geppert, A.Hochrein) — 1:45.94

2. Caesar Rodney (C.Cosden, A.Harfield, N.Hartmann, F.Tamesis) — 1:47.13

3. Dover (C.Valenti, S.Valenti, M.Straker, B.Kramer) — 1:49.06

4. Sussex Tech (G.Richardson, J.Kimmey, B.McGowan, J.Hinds) — 1:49.95

5. Indian River (M.Sanders, M.Barnes, M.Kohr, A.Scalard) — 1:52.46

Boys’ 100-Meter Backstroke

1. Jack Weeks (Cape) — 59.75

2. Antonio Monaco (Sussex Tech) — 1:12.35

3. Alexander Harfield (CR) — 1:13.89

4. Ryan Mackesey (Milford) — 1:17.00

5. Austin Dill (Sussex Tech) — 1:17.74

Boys’ 100-Meter Breaststroke

1. Jonathan Lee (Sussex Tech) — 1:16.81

2. Will Geppert (Cape) — 1:18.66

3. Michael Schrock (Cape) — 1:18.81

4. Andrew Chen (CR) — 1:19.36

5. Zack Varrato (Sussex Tech) — 1:23.77

Boys’ 400-Meter Freestyle Relay

1. Caesar Rodney (C.Cosden, F.Tamesis, N.Hartmann, A.Chen) — 4:02.57

2. Sussex Tech (G.Richardson, B.McGowan, N.Vitella, A.Monaco) — 4:07.91

3. Cape Henlopn (J.Toback, W.Geppert, R.Brokaw, A.Hochrein) — 4:08.48

4. Sussex Academy (G.Gonzalez, C.Smith, P.Shawver, C.Shawver) — 4:18.93

5. Indian River (P.Banks, M.Kohr, D.Tuttle, G.Bomhardt) — 4:21.58

Girls’ 200-Meter Medley Relay

1. Cape Henlopen (S.Rambo, S.Hyde, A.Nigh-Johnson, G.Brokaw) — 2:09.64

2. Indian River (M.Burke, L.Grow, L.McCoy, E.Haden) — 2:17.15

3. Sussex Tech (K.Fowler, R.King, A.Venables, M.Allen) — 2:17.68

4. Caesar Rodney (K. Seacord, A.Villabona, A.May, L.Strauss) — 2:18.52

5. Sussex Academy (T.Elling, A.Wheatley, C.Murphy, K.Donati) — 2:25.14

Girls’ 200-Meter Freestyle

1. Sarah Rambo (Cape) — 2:20.93

2. Julia Martiner (Sussex Academy) — 2:27.92

3. Meghan Allen (Sussex Tech) — 2:33.13

4. Amy Venables (Sussex Tech) — 2:36.58

5. Madison Caldwell (Cape) — 2:40.11

Girls’ 200-Meter IM

1. Sarah Hyde (Cape) — 2:35.50

2. Sara Lingo (Milford) — 2:42.84

3. Lindsey Grow (IR) — 2:44.64

4. Samantha Cotten (Seaford) — 2:46.78

5. Cydney Barnes (Dover) — 2:47.50

Girls’ 50-Meter Freestyle

1. Hannah Venables (Sussex Tech) — 27.49

2. Molly Weeks (Cape) — 28.15

3. Jessalynn Kenton (Lake Forest) — 29.33

4. Grace Brokaw (Cape) — 29.83

5. Megan Perdue (Sussex Tech) — 30.15

Girls’ 100-Meter Butterfly

1. Amelia Nigh-Johnson (Cape) — 1:09.41

2. Lauren McCoy (IR) — 1:12.30

3. Cailey Murphy (Sussex Academy) — 1:15.37

4. McKenna Burke (IR) — 1:15.45

5. Amy Venables (Sussex Tech) — 1:17.90

Girls’ 100-Meter Freestyle

1. Hannah Venables (Sussex Tech) — 1:01.87

2. Amelia Nigh-Johnson (Cape) — 1:04.73

3. Dionn Stevenson (Dover) — 1:05.45 

4. Grace Brokaw (Cape) — 1:07.13

5. Megan Perdue (Sussex Tech) — 1:07.25

Girls’ 400-Meter Freestyle

1. Molly Weeks (Cape) — 4:47.47

2. Sara Lingo (Milford) — 5:01.01

3. Samantha Cotten (Seaford) — 5:11.37

4. Julia Martiner (Sussex Academy) — 5:15.02

5. Madelyn McGreevy (Cape) — 5:27.25

Girls’ 200-Meter Freestyle Relay

1. Cape Henlopen (S.Hyde, A.Nigh-Johnson, S.Rambo, M.Weeks) — 1:55.29*

2. Sussex Tech (R.King, M.Allen, M.Perdue, H.Venables) — 2:02.28

3. Sussex Academy (C.Murphy, J.Martiner, S.Perdue, T.Elling) — 2:07.45

4. Milford (B.Wells, M.Wolfe, L.Rosetti, S.Lingo) — 2:07.98

5. Dover (C.Barnes, T.Steed, G.Gast, D.Stevenson) — 2:08.32

*Henlopen Conference record

Girls’ 100-Meter Backstroke

1. Sarah Rambo (Cape) — 1:11.48

2. Lauren McCoy (IR) — 1:11.70

3. Kelsey Fowler (Sussex Tech) — 1:14.04

4. Tessa Elling (Sussex Academy) — 1:16.26

5. Dionn Stevenson (Dover) — 1:16.65

Girls’ 100-Meter Breaststroke

1. Sarah Hyde (Cape) — 1:17.56

2. Cydney Barnes (Dover) — 1:18.46

3. AnaLucia Villabona (CR) — 1:20.86

4. Lindsey Grow (IR) — 1:25.03

5. Rachel King (Sussex Tech) — 1:29.36

Girls’ 400-Meter Freestyle Relay

1. Sussex Tech (M.Perdue, L.Baird, H.Venables, A.Venables) — 4:31.97

2. Cape Henlopen (G.Brokaw, M.Caldwell, M.McGreevy, M.Weeks) — 4:33.89

3. Indian River (E.Haden, M.Burke, L.Grow, L.McCoy) — 4:37.52

4. Caesar Rodney (K.Bole, K.Seacord, L.Strauss, A.Villabona) — 4:45.11

5. Milford (M.Wolfe, B.Wells, L.Rosetti, S.Lingo) — 4:48.00